Translate

sobota, 23 listopada 2013

Przy weselnym stole.../ At the wedding table...

Stół weselny to bardzo istotny element wesela. 
Przy nim właśnie goście poznają się, rozmawiają, piją i jedzą.
Zasady obowiązujące przy rozmieszczeniu gości, nakryciu stołu są więc ważne. Przestrzeganie ich oraz odpowiednie rozplanowanie wszystkiego sprawi, że przyjęcie będzie udane :)
Rozmieszczenie gości:

Planując rozmieszczenie gości należy pamiętać o tym, że siedzą oni na przemian, kobieta, mężczyzna. Małżeństwa nie powinny siedzieć obok siebie lecz na przeciwko siebie. Obok siebie sadza się narzeczonych oraz osoby które się nie znają lub mało znają. Natomiast nie sadza się obok siebie osób,o których wiemy, że nie pałają do siebie sympatią. W centrum siadają państwo młodzi. Panna młoda zawsze siada po prawej stronie pana młodego. Osoby starsze i najbliższa rodzina powinna być usadzona blisko nowożeńców. Aby uniknąć nieporozumień warto wczesnej rozplanować rozmieszczenie gości i rozstawić na stołach winietki z imieniem i nazwiskiem. By ułatwić gościom znalezienie swojego miejsca przy stole warto ich zaopatrzyć w plan rozmieszczenia.
Nakrycie stołu:

Jeżeli sami jesteśmy odpowiedzialni za nakrycie stołów weselnych musimy znać zasady savoir vivre. 

Talerze głębokie stawiamy na płaskich. 
Noże kładziemy po prawej stronie talerzy, a widelce po lewej, zębami w górę. 
Łyżki kładziemy obok noży albo równolegle z brzegiem stołu. Łyżeczki powinny znaleźć się również przed talerzami, ale bliżej ich krawędzi niż łyżka, ponieważ będą używane później. 
Kieliszki należy ułożyć na prawo od talerzy. Nie należy zapominać o serwetkach. Najefektowniej wyglądają te pięknie udrapowane. Kładziemy je po lewej stronie talerzy.
Solniczki ustawia się po parę na dużym stole. Najlepiej używać solniczek, z których sól sypie się dziurkami.
Stół oraz krzesła powinny być ustawione tak, by goście nie mieli kłopotów z siadaniem i wstawaniem. Muszą również mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń, tak by nie szturchali się nawzajem łokciami. Na jedno nakrycie należy przeznaczyć około 60-70 cm stołu.
Nie powinniśmy stawiać wysokich kwiatów, które przeszkadzają i odgradzają jednych gości od drugich.

Savoir vivre dla gości:
 
Sztućców należy używać kolejno, zaczynając od tych znajdujących się najdalej od talerza. Powyżej talerza znajdują się sztućce do deserów. Po lewej stronie talerza znajduje się talerzyk na sałatkę i pieczywo. Gdy na talerzu znajduje się duża płócienna serwetka, należy ją rozłożyć na kolanach. Po posiłku nie składamy jej tylko kładziemy obok nakrycia.
Sposób w jaki ułożymy sztućce na talerzu jest sygnałem dla obsługi. Gdy więc ułożymy na talerzu widelec i nóż razem obok siebie na godzinie piątej nie zdziwmy się że kelner zabierze nam talerz, gdyż jest to dla niego sygnał, że skończyliśmy jeść i talerz może być zabrany. Natomiast gdy chcemy kontynuować jedzenie wówczas powinniśmy skrzyżować sztućce. Gdy będziemy chcieli dokładki, wówczas powinniśmy oprzeć sztućce o krawędź talerza. 

 
Pamiętaj!

Przy stole należy unikać poruszania drażliwych i kontrowersyjnych tematów, by nie popsuć miłej atmosfery. Poza tym nie wolno rozmawiać przez telefon, być nachalnym i zbyt głośnym.


Inspiracje dotyczące nakrycia stołu weselnego/ 
Wedding table inspirations 


2 komentarze:

  1. Żarówki nad stołami wyglądają pięknie i fajny jest też pomysł połączenia krzeseł pary młodej (&)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też bardzo mi się podobają te żaróweczki, prawdę mówiąc gdybym miała na dzień dzisiejszy wybrać coś na mój ślub to miałabym nie lada problem ,takie cuda !

      Usuń